Mantry sú v hinduistickej a buddhistickej tradícii považované za posvätné zvuky, slová, frázy alebo verše, ktoré sa opakujú pri meditácii alebo modlitbe. Ich význam sa pripisuje schopnosti prinášať duchovnú silu, klamstvo a ochranu. Mantry majú svoje miesto v rôznych náboženstvách a filozofiách, najmä v hinduizme a buddhizme. História manter siaha do starovekých čias, kde sa začali využívať v hinduistickej liturgii a rituáloch. V hinduizme sa mantry spomínajú v rôznych starých spisoch, ako napríklad v Vedách a Upanišadách. V buddhizme sú mantry dôležitou súčasťou meditačnej praxe a sú spojené s duchovným osvietením. Je dôležité si uvedomiť, že v rôznych náboženstvách a filozofiách môže byť význam a používanie manter odlišné.
Mantry sa stále praktizujú v súčasnosti v rámci rôznych duchovných tradícií a mnohí ľudia ich vnímajú ako prostriedok na dosiahnutie duchovného pokoja a harmónie. Mantry sú považované za nositeľov duchovnej energie a majú schopnosť posilňovať mentálnu koncentráciu a sústrediť myseľ. Niektoré mantry sa vkladajú do ochranného kontextu a verí sa, že môžu poskytovať ochranu pred zlými silami alebo nešťastím. Taktiež majú schopnosť odhaľovať klamstvo a vnášať svetlo do temných aspektov života. V hinduizme a buddhizme sú mantry často pripisované konkrétnym božstvám a opakovanie týchto posvätných slov má slúžiť na nadviazanie spojenia s božstvom.
Praktizovanie manter sa často spája s meditáciou a kontempláciou. Verí sa, že opakované vyslovovanie alebo opakovanie mantry môže mať transformačný účinok na myseľ a ducha. Tento proces môže viesť k hlbšiemu vnímaniu seba samého, okolitého sveta a duchovnej dimenzie. V hinduizme nájdeme mnoho slávnych manter, ako napríklad „Om“ (alebo „Aum“), ktoré sa považuje za základný zvuk vesmíru. V buddhizme sú obľúbené mantry spojené s buddhovskými božstvami alebo jednoduché frázy, ako napríklad „Om Mani Padme Hum“.
V dnešnej dobe mnohí ľudia na celom https://slovnik.azet.sk/preklad/slovensko-anglicky/%3Fq%3Dpo%2Bcelom%2Bsvete svete praktizujú meditáciu s použitím manter ako nástroja pre duchovný rozvoj a relaxáciu. Moderné terapeutické metódy, ako je napríklad tzv. zvuková terapia, využívajú zvuky manter na podporu emocionálneho a fyzického blahobytu. V niektorých prípadoch sa mantry stali súčasťou populárnej kultúry, a ich vplyv možno nájsť v hudbe, umení alebo literatúre. Aj keď pôvodne spojené s náboženským kontextom, mnohí ľudia pristupujú k mantrám aj ako k nástroju pre duševnú pohodu a zlepšenie kvality života. Celkovo možno povedať, že mantry majú hlboký historický koreň a ich význam a využitie sa vyvíjali v priebehu tisícročí. Dnes sa využívajú vo viacerých kultúrach a kontextoch, poskytujúc duchovnú podporu a pomáhajúc ľuďom hľadať harmóniu a vnútorný pokoj.